BU İÇERİĞİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Orta sehpa seçimi için öneriler

27 Tem 2017, Per

Evlerin vazgeçilmezi haline gelen ve çok amaçlı kullanılabilen orta sehpa seçimi için bilgiler...

Mobilya aksesuarlarının veya mobilya yan ürünlerinin vazgeçilmezleri arasında orta sehpalar farklı bir yere konulur. Salonlarımızı veya oturma odalarımızı kullanışlı, şık ve derli toplu bir hale getirmektedir. Bu nedenle bu yazımızda orta sehpa seçimi nasıl olmalı, oturma grupları ve iç dekorasyonda kullanılan ürünler ile arasındaki uyum nasıl yakalanmalı ;

Orta Sehpa Seçiminde Renk Uyumu

Orta sehpa seçimi, odada kullanılan mobilya takımlarına göre en son yapılması gereken bir iştir.  Mobilya modellerinde veya oda içerisinde kullanılan ana renklerin orta sehpada da olması uyumun en önemli kuralıdır.  Mesela mobilyada kullanılan lükens ayak veya lake renk hakim tonda ise orta sehpa da bu özelliklerden en az birini kendinde barındırmalıdır. İç açıcı sıcak renk ve doğal ağaç renk tonlarını tercih edin. Siyah ve koyu renk tonlar ortamın psikolojisini negatif yönde etkiler.

Orta Sehpa Seçiminde İşlevsellik

Numa Orta Sehpa
Numa Orta Sehpa

Salon veya oturma odalarında kullanılan mobilya takımları fazla olduğu için orta sehpa, sıkışık olan bu durumu içinde çıkılmaz bir hale getirmemelidir. Örneğin salonda oturma grubu, yemek odası takımı, kitaplık, tv ünitesi derken içerisi mobilya mağazasına dönebiliyor. Tam da bunların ortasına gelen orta sehpa estetik ama en önemlisi işlevsel olmalıdır. Bir iki çekmece eklentisi, mecmua, kitap vb ürünleri koyabileceğimiz cebinin olması odayı derli toplu yapacaktır. Orta sehpa seciminde sehpanın en boy orantısının odanın yapısına göre ayarlanması da etkili olacaktır.

Salon ve oturma odası dekorasyonu tasarlarken duvar renginden tutun da mobilyalar, avizeler, halılar ve birçok küçük detaya ayrı ayrı önem vermek gerekiyor. Bu yüzden seçim yaparken alınan mobilyanın fonksiyonel olmasına ve odada kullanılan diğer parçalarla uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesi önemli bir detay. Salon ya da oturma odasına orta sehpa alacaksanız odanın dekorasyonuna uyumlu bir model seçmeye özen göstermelisiniz.

Orta sehpa seçimi nasıl olmalı?

–Salonun genel dekorasyonuna  uyumlu bir stilde orta sehpa seçmek önemli. Salondaki temel parçaların tamamlayıcısı olduğu için mekanda bütünlük oluşturmaktaki desteği büyük.

– Genellikle salonlarda koltuk takımları arasında veya ortasında yer alan orta sehpaları zevkinize göre seçmek ve orta sehpayı en verimli şekilde kullanarak dekore etmekte sizin tercihinize kalmış tabi ki. Özellikle country ve rustik şekilde döşenmiş salonlarda tercih edebileceğiniz sehpa modeli; eski bir çeyiz sandığı ya da yine daha önce farklı amaçlarla kullanılmış el işçiliği olan, yaşanmışlıkların esintisi olan bir salon sehpası olabilir. Son zamanlarda oldukça trend olan puzzle sehpaları da oldukça kullanışlı seçenekler arasında.

– Aynı boyuttaki birçok sehpayı birleştirip kocaman bir orta sehpa haline getirebilirsiniz. Misafirleriniz geldiğinde ya da gerekli olduğu anda parçaları ayırıp servis sehpası olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Daytona Orta Sehpa
Daytona Orta Sehpa

– Klasik bir salon takımınız varsa tercihinizi yemek takımı ve koltuk takımlarınızla uyumlu tonlarda orta sehpa  seçmelisiniz.  Klasik takımlarda sehpanın ayak kısımları oymalı olabiliyor. Beyaz, ceviz, krem, bej gibi tonlarda yer alan klasik sehpa modelleri altın rengi ve gümüş rengi ile uyumlu hale getirilerek stil sahibi bir salon oluşturulabilir.

– Modern salon sehpa modelleri, farklı biçimde farklı detaylara sahip. Bu tür orta sehpalarda genellikle iki renk ahşap kullanılır, daha modern çizgi yakalanır ve bazı modeller ise camla hareketlendirilir. İki renk olarak tasarlanan modeller, birçok mobilyayla kolaylıkla uyum sağlayacağı için oldukça kullanışlıdır. Bu tür orta sehpaları modern aksesuarlar ve objelerle, tepsilerle, mumlarla tamamlayabilirsiniz.

-Küçük salonlar için fonksiyonel sehpalar çok daha kullanışlı. Bu tarz orta sehpalar kitaplık, dergilik bazen masa haline gelerek kullanılabiliyor.

orta sehpa modelleri

– Dar oturma odası ya da salona orta sehpa seçerken, cam malzemenin mekanı daha geniş göstereceği unutulmamalıdır. Metal strüktür ve cam malzeme dar oturma mekanları için ideal seçimlerdir.

– Geniş mekanlarda boşlukları doğru kullanın! Geniş ve ferah bir mekanınız varsa şanslısınız. Ancak geniş mekanda çok dikkatli bir dekor yaratmanız gerektiğini unutmayın. Geniş mekanlar için seçeceğiniz mobilyalar küçük kalmamalıdır. Aksi taktirde oluşan boşluklar, gözü rahatsız eder.

-Son zamanlarda çok beğenilen bir model de retro tarz. Retro tarzda bir salona sahipseniz mavi, sarı ve yeşil gibi renklerin kullanıldığı ahşap sehpalar da tercihlerinizi arasında olabilir.

-Orta sehpalarının kalitesine özen gösterin!

Orta sehpalar, özellikle çocuklu ortamlarda kullanımında bir takım sıkıntılar da oluşturabilen yardımcı mobilyalardır.  Orta sehpalarının devrilmesi, darbe alması gibi her tür duruma karşı kaliteli malzemelerin kullanıldığı sağlam modelleri almanız gerektiğini unutmayın. Geniş salonlarda ağır modeller, dar salonlarda dayanıklı cam ve metal tasarımlar kullanılabilir.

Siena Orta Sehpa
Siena Orta Sehpa

-Sehpaların temizlik ve bakımında ise kimyasal oranı yüksek deterjanlar yerine sadece yumuşak nemli bir bezle silip kurulamanız yeterli.

-Ahşap veya ağaç modellerde ise kullanılan malzemenin özelliğine göre belli aralıklarla cilalama, boyama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER HABERLER