BU İÇERİĞİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Yatak odası dekorasyonunuza yardımcı bilgiler

17 Nis 2017, Paz

Yatak odası dekorasyonunuza yardımcı bilgiler...

Yatak odası günün yorgunluğunu atıp dinlendiğiniz ve sabahları da yeni güne hazırlanırken işinizi kolaylaştıran, size enerji veren bir oda olmalıdır. Yatak odası dekorasyonu yapılırken sadece mobilyanın göze hoş gelmesi değil, odanın işlevselliği de mutlaka ön planda olmalıdır.

Yatak odası dekorasyonunda ilk adımınız kendinize bir tema belirlemek olsun. Nasıl bir oda istiyorsunuz?

Modern, İngiliz, Art Deco ,Klasik  gibi pek çok stil seçeneğiniz var. Sizi yormayacak aksine sabahları her gözünüzü açtığınızda hoşunuza gidecek bir tema olmalı. Karar vermek için sitemizdeki  bol bol yatak odası fotoğraflarına bakın, sevdiğiniz renklere, desenlere ve dekorasyon stiline karar verin.

Masko.com.tr sitesinin yatak odaları bölümünde tarzınıza uygun ürünleri bulabilirsiniz... Size aşağıda birkaç örnek sunuyoruz.

Modern tarzda yatak odası takımı

Lazzoni Yatak Odası
Lazzoni Yatak Odası

Klasik tarzda yatak odası takımı

Barcelona Yatak Odası
Barcelona Yatak Odası

Art Deco tarzda  yatak odası takımı

Frida Yatak Odası Takımı
Frida Yatak Odası Takımı

Mobilya seçerken, ilk olarak eşyalarınızı ve günlük rutininizi gözden geçirerek hangi mobilyalara ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Kaç kapılı dolaba ihtiyacınız olur, tuvalet masası kullanıyor musunuz, etajer gerekir mi, duvara raf sistemi kurulmalı mı? İhtiyacınızdan fazlasını ya da daha azını içeren bir mobilya takımı almayın.

Küçük odalar için bazalı bir yatak daha kullanışlı olur. Küçük yatak odalarında, kullanılan yatağın boyutu çok önemlidir. Küçük yatak odaları için 2x2 King Size adı verilen yataklar kullanılmamalıdır. Bunun yerine daha küçük yataklara yönelmek gerekir.Geniş odalarda ise seçtiğiniz tarza uygun bir yatak başı ile dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz.

Samsara Yatak Odası
Samsara Yatak Odası

Geniş yatak odalarında yatak ucuna uzun bir puf koyarsanız yatak örtünüzü ve dekoratif yastıklarınızı gece yatarken kolayca buraya kaldırabilirsiniz. Yine geniş yatak odalarında ufak bir çalışma masası düzenlemesi de yapılabilir.
 

Dante Yatak Odası
Dante Yatak Odası

Hem odada göze çarpması hem de işlevsellik açısından yatak odanın en önemli öğesidir. Sağlığınızı da düşünerek rahat uyuyabileceğiniz, terletmeyecek ve ağrılara yol açmayacak bir yatak seçmeye özen gösterin.

Renkli bir yatak odasında ısrarcıysanız, canlı renkleri aksesuarlarda ve küçük parça mobilyalarda tercih edin.
Yatak odasının gündüzleri bol ışık alması, güne daha dinç hazırlanmanızı sağlar. Öte yandan gece yatarken içeri ışık sızması sizi rahatsız edebilir. Yatak odası için perde seçerken hem tül hem de koyu renk ya da kalın kumaşlı bir perde seçmeniz gerekebilir.

Eşyalarınız arasında eğer yatak odasında durması gerekmeyen, portmantoya, yüklüğe, balkona ya da banyoya kaldırabilecekleriniz varsa ayırın. Yatak odasını depo gibi kullanmamaya özen gösterin.
Başucunuzda bir lamba her zaman kullanışlıdır. Gece kalkmanız gerektiğinde karanlıkta kalmazsınız. Ayrıca yatmadan önce kitap okumayı sevenler için de gereklidir. Eğer oda darsa ve komodin için yer ayıramıyorsanız, duvardan aydınlatma kullanabilirsiniz.
 
Aksesuar kullanımını abartmamaya çalışın. Yatağınızın başına bir tablo asabilirsiniz, desenli halı serebilirsiniz, şık abajurlar seçebilirsiniz, pencere önüne farklı tasarımı olan bir tekli koltuk koyabilirsiniz. Ayna da yatak odasına ışık katan ve odayı daha ferah gösteren aksesuarlardandır. 

Ancak esas süsleme görevini nevresim takımınıza ve yatak örtünüze bırakın. İyi kumaşlardan, güzel desenli ve odaya uyumlu renklerde nevresim takımları ve örtüler tüm odanın havasını değiştirebilir.


Yatak örtülerinizi oda için seçtiğiniz renklere uyumlu seçin. Yatak odası renkleri olarak nötr renkler, açık tonda ve pastel renkler daha uygundur. Parlak renkler fazla enerji yaydığından dinlendirmek yerine sizi yorabilir.

Zevkinize uygun yatak odası takımları için http://www.masko.com.tr/yatak-odalari ziyaret ediniz...

DİĞER HABERLER