BU İÇERİĞİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Yemek odası seçiminize yardımcı bilgiler

31 Mar 2017, Cum

Yemek odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Evlerin vazgeçilmezi yemek odası takımlarıdır. Yemek yemek günümüzde ihtiyaçtan çok öte hem bir keyif hem de sosyalleşme aracıdır. Gerek ailecek gerekse eş dostla keyifli muhabbetin lezzetli yemeklerle taçlandığı yemek masaları dekorasyonu da gün geçtikçe  önem kazanmakta.

Birçok ev dekorasyonunda ayrı bir yemek masası köşesi yapılmak istense de her evde bu durum söz konusu değil.

Peki ev dekorasyonunda mobilyalar nasıl yerleştirilmelidir
Yemek odasında kullanacağınız mobilyaları yerleştirmeden önce yemek odası için ayırdığınız alanın kaç metre olduğunu ölçün ve bir kağıda kaba taslak çizin.

Evinizde yemek masası için ayıracağınız alana göre dikdörtgen veya yuvarlak masa tercihi yapabilirsiniz. Konfor odaklı, ihtiyaçlara uygun  ve zarif bir alan kurgulamak istiyorsanız bunun için yuvarlak yemek masası modelleri seçebilirsiniz.
Yemek masası, sandalyeler, konsol, büfe ve diğer yerleştirmek istediğiniz eşyalarınızın ölçülerini alın.
Mobilyaların ölçülerine bakarak taslak olarak çizdiğiniz kağıda yerleştirin ve hangi mobilyanın nereye sığdığını hesaplayın.

Ölçülerin tam orta noktasına yemek masanızı yerleştirin ve etrafına üniteleri yerleştirin.
Yemek masanızın tavanına lambader yada avize kullanarak aydınlatın.

Eşyalarınızı yerleştirirken önceliğinizi büyük mobilyalara verin ve daha sonra konsol aynası, tablolar ve aksesuarlar gibi küçük eşyalarınızı yerleştirin.

Konsol, büfe, vitrin ve gümüşlük gibi eşyalarınızı duvara paralel değil, hafif açılı ve birbirine bakacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde dizayn ortamın daha ferah olmasını sağlayacaktır.

Mobilyalarınızın görünmesini engelleyecek eşyalar yemek odasında bulunmamalıdır. Çünkü bu şekilde bir dekorasyon ortamı dağınık ve kalabalık gösterir.

Aynaları yemek masanızın tam karşısına veya yemek odasının en dar olan yerine koymalısınız. Çünkü ayna yemek odasını hem daha büyük hem de daha ferah gösterecektir. Cam aksesuarlar kullanarak camın yansıtma özelliğinden faydalanın.

Bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde yemek odasını yerleştirmek sandığınız kadar zor değil. Sadece üzerine birazcık düşünmek gerekiyor. 

Evimizin ölçüleri ile mağazaya gitmeliyiz. Seçeceğimiz mobilyaların da öncelikle ölçülerini dikkate almalıyız.

Yemek odasının masa, sandalye ve konsol kısımlarının ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken kısımlarını ele alırsak;

Yemek Odası Takımı Masası

Yemek masasının üzerinde evimize gelen misafirlerle yemek yeneceğinden  büyük olması veya büyüyebilen bir modelde olması gerekir. Salonumuz yeterli büyüklükte ise direk büyük bir modeli seçersek daha şık bir görünüm sağlamış oluruz.

Yemek masasının ayakları kenarda ise sandalyeler daha rahat altına girebileceğinden oturma rahatlığı olacak fakat sandalyelerin tam kenarda olmadığı modeller de daha şık görüntü sağlayacaktır. Şıklık ile kullanım kolaylığı arasındaki tercih kişiden kişiye göre değişmektedir. Ayrıca, yemek masalarında sandalye yerine uzun puflar da tercih edilebilir...

Cam masalar büyüyebilme özelliğinin olmaması üzerindeki izleri hemen göstermesi nedeniyle salon yemek odası takımlarında pek tercih edilmezler.

Yemek Odası Takımı Sandalyesi

Yemek masası sandalyelerin (yada yeni moda uzun pufların) masanın altına rahatlıkla girebilen bir modelde olması, kolay temizlenebilir olması ve sağlam olması gerekmektedir.

Şık görünümler her zaman kullanışlılık anlamına gelmemektedir. Misafirinize ne kadar şık görünse de oturduğu sandalyenin kırılması veya deforme olmuş bir şekilde görünmesi şık görüntüyü her zaman ikinci plana atacaktır.

Konsol

Yemek servisi için gerekli tabaklar ve diğer parçaların bulundurulduğu kapaklı, raylı veya çekmeceli dolaba konsol denir.

İçine konacak malzemelerin ağırlığını taşıyacak sağlamlıkta olmalıdır. Kapakların rahat açılıp kapanabilir olması. İç yerleşiminin kolay kullanılabilir nitelikte olması gerekir. Uzun raflarda destek olmalıdır

Yerleştirme düzeninden sonra mobilyanın rengi  ve seçilen aksesuarlar da büyük önem taşır. Salonda kullandığınız dekorasyon tarzının yemek köşenizle uyumunu da dikkate almalısınız. Mobilyaların renginin beyaz olması aydınlık ve ferah bir ortam oluşturur. Sadelikten yanaysanız beyaz rengi kullanabilirsiniz. Beyazın dışında ahşap rengi de odaya doğal bir görünüm ve sıcaklık katar. Kendi zevkinize göre istediğiniz rengi tercih etmelisiniz. Mobilya rengine karar verdikten sonra halı ve perde seçimine geçebilirsiniz. Halı ve perde rengi dekorasyonun devamını sağlaması açısından mobilyaların rengine uygun seçilmeli. Perde kumaşında ise modern bir yemek odası için keten, klasik bir yemek odası için saten kullanılabilir.

Yemek masasının üstü şamdan olmadan düşünülemez. Birbirinden şık veya modern şamdanlar, mumlar hem yemek masasında hem de konsolun üzerinde kullanılabilir. Aile fotoğraflarınızdan oluşan çerçeveler ise konsolun üzerinde kendine yer bulacağı gibi duvarda da kullanılabilir. Ayrıca farklı tarzlardaki tablolarla da yemek köşenizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. 

 Size aşağıda farklı tarzlarda birkaç görsel sunuyoruz. Yemek odası takımlarında farklı tarz ve modelleri masko.com.tr'den inceleyebilirsiniz. Zevkinize ve bütçenize göre modeli tek tıkla bulabilirsiniz...

Masiva Yemek Odası
Mirage Mobilya Masiva Yemek Odası
Yemek odası
Dreamtime Barok Yemek Odası Takımı
Yemek Odası Takımı
Luxe Life Natura Yemek Odası Takımı
Yemek Odası
FM Tasarım Counrty Yemek Odası Takımı
Yemek Odası Takımı
Erciyes Yemek Odası Takımı

DİĞER HABERLER