Pratik bir Mutfakta İşler Daha Kolay

Yemek yapmak, yemek yemek, temizlik derken evde geçirdiğimiz zamanın büyük kısmında mutfakta oluyoruz aslında.

Hele ki yemek yapmayı seviyor, sık sık misafir ağırlamaktan hoşlanıyorsanız bu süre daha da uzun oluyordur. Bu durumda da mutfağın kurgusu büyük önem kazanıyor. Doğru kurgulanmış mutfaklarda yemek yapmak ve misafir ağırlamak, küçük ya da büyük fark etmeksizin büyük bir zevk haline geliyor. Siz de pratik bir mutfak kurgusuyla çok küçük bir mutfakta bile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Hepimizin farklı bir mutfak hayali var. Kimi daha büyük bir tezgâhı olsun ister, kimi daha çok dolabı, kimi daha geniş bir mutfakta rahat eder. Koşulları değiştiremiyorsanız, alanınızı doğru kurgulayarak ve daha nitelikli tercihler yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Her şey elinizin altında…

Herkesin yemek hazırlama tarzı, kullandığı malzemeler ve bu malzemeleri kullanış biçimleri birbirinden farklı. Ancak değişmeyen bir gerçek var ki, o da en çok hangi ürünleri kullanıyorsanız onları elinizin altında olacak şekilde konumlandırmanız gerektiği. Bıçak, tahta kaşık, kepçe, çırpıcı gibi yemek yaparken en sık kullandığınız mutfak araç ve gereçlerini, hazırlık yaptığınız tezgâhta size en yakın olan çekmecelerde saklayın. Böylelikle onlara çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Aynı şekilde tencere ve tavalarınızın da ulaşılabilir noktalarda olması önemli. Çok derin dolapların arka taraflarına doğru yerleştirilen tencereleri çıkarmak zorlu olabilir. Öte yandan ufak mutfak kazalarına da yol açabilir. Sıklıkla kullandığınız tencere ve tavaları, mutfak tezgâhınızın hemen altında ya da üstündeki bir dolapta bulundurun. Yine en çok kullandıklarınızı da ön tarafa gelecek şekilde yerleştirin.

 

Daha fazla alan yaratın

Yeni ev ve mutfak tasarımları artık daha fonksiyonel ancak eski bir evde oturuyorsanız dolap yönünden çok şanslı olmayabilirsiniz. Yüksek ve derin dolaplar avantaj gibi görünse de eşya yerleşimi anlamında o kadar da avantajlı değil. Ancak bunun da çözümü var. Dekorasyon, ev ve yaşam mağazalarının mutfak reyonlarında, dolap içi düzenleyiciler bulabilirsiniz. Portatif raf görevi gören bu düzenleyiciler sayesinde dolap içlerini bölebilir ve böylelikle daha fazla ürün yerleştirme şansına sahip olursunuz.

Masanız yoksa çözümü var

Küçük mutfaklarda alan sınırlı olduğu için mutfağa bir masa koymak mümkün olmayabiliyor. Bunun üstesinden tek bir hamleyle gelmeniz mümkün. “Mutfak bar”larını duymuşsunuzdur. Siz de tezgâhınızın devamı niteliğinde bir mutfak bar kurgulayabilirsiniz. Böylelikle hem tezgâh alanınızı genişletir hem de kahvaltılarda mutfak barınızı masa olarak kullanabilirsiniz.

 

Duvarları değerlendirin

Mutfağınızda yeterince dolap, çekmece yoksa duvarlarınızı kullanmayı bir düşünün. Duvarlara raf sistemleri monte edebilir ve bardak, tabak gibi ürünlerinizi bu raflara yerleştirerek diğer araç ve gereçleriniz için çekmece ve dolaplarınızda yer açabilirsiniz.